Dawid Tomala czwarty w 87. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na Najlepszego Sportowca Polski 2021 roku

0
Dawid Tomala na gali wieńczącej plebiscyt Przeglądu Sportowego; screen FB/Przegląd Sportowy

W sobotę 8 stycznia w warszawskim hotelu Hilton odbyła się Gala Mistrzów Sportu, wieńcząca Plebiscyt Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Roku 2021. Czwarte miejsce zajął w nim bojszowianin Dawid Tomala, mistrz olimpijski w chodzie na 50 km z Tokio. Dziewiąte miejsce zdobyła pochodząca z Tychów kajakarska Karolina Naja, która na igrzyskach w Japonii zdobyła dwa medale. Plebiscyt wygrał Robert Lewandowski.

– Dziękuję kibicom, którzy głosowali na mnie. Czwarte miejsce… Słabo troszkę. Liczyłem na więcej – żartował na wstępie Dawid Tomala. – To niesamowita przygoda, która dla mnie rozpoczęła się niespełna rok temu. Odbieram statuetkę, o której kiedyś marzyłem, którą oglądałem tylko w telewizji. Zastanawiałem się wtedy, co bym powiedział, stojąc w tym miejscu.

Dawid podziękował rodzinie, która częściowo była obecna w hotelu Hilton i swoim sponsorom. – Muszę wspomnieć dwie osoby, których już nie ma z nami: moją babcię, która kibicowała mi od zawsze, a teraz patrzy na mnie z góry oraz panu Henrykowi Chrobokowi, który uwierzył we mnie zanim ktokolwiek o mnie usłyszał. Państwo go nie znacie, ale był to człowiek, który miał wielkie serce i dołożył cegiełkę do tego, że jestem tutaj dzisiaj. Zrobił coś dobrego i ja też chciałbym zrobić coś dobrego.

Dawid poinformował, że 9 stycznia wystawił swój złoty medal olimpijski na licytację dla 12-letniego Kacperka. – Wywalczyłem ten medal. To marzenie każdego sportowca. Teraz liczę, że pomoże on stanąć na nogi Kacperkowi. Także wyciągać portfele i na bogato jutro jedziemy – mówił Dawid. Nazajutrz medal mistrza olimpijskiego wylicytował… Robert Lewandowski. Czytaj TUTAJ.

Mistrz olimpijski zapowiedział też założenie Fundacji ToMali Zwycięzcy, która będzie wspomagać dzieci chore i te z domów dziecka.

Przypomnijmy, że Dawid Tomala 6 sierpnia 2021 r. sensacyjnie został mistrzem olimpijskim w chodzie na 50 kilometrów. Chodziarz z Bojszów prowadził samotnie od 30 kilometra. 31-letni bojszowianin przeszedł do historii, bo w Tokio po raz ostatni odbył się wyścig na dystansie 50 km. Na kolejnej olimpiadzie najdłuższą trasą będzie ta na 35 km. Dawid odniósł swój największy sukces. Przed olimpiadą, żeby móc przygotować się do zawodów, musiał pracować fizycznie.

Dawid Tomala na mecie; fot. screen TVP

Dziewiąte miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego zdobyła pochodząca z Tychów kajakarka Karolina Naja. W Tokio wywalczyła na tym dystansie (z Anną Puławską) srebro oraz brąz w czwórce na 500 m (z Anną Puławską, Justyną Iskrzycką oraz Heleną Wiśniewską). Podczas ceremonii zamknięcia igrzysk w Tokio była chorążym polskiej reprezentacji.

Karolina Naja w Tychach, 14.09.2021 r.; fot. J. Jędrysik

Jak podliczyli statystycy, w liczbie olimpijskich krążków Karolina zrównała się ze skoczkami narciarskimi: Adamem Małyszem i Kamilem Stochem, szermierzem Witoldem Woydą oraz chodziarzem Robertem Korzeniowskim. Więcej medali w historii polskich występów na igrzyskach zdobyli jedynie: szermierz Jerzy Pawłowski (pięć), biegaczka narciarka Justyna Kowalczyk (pięć) oraz lekkoatletka Irena Szewińska (siedem).