[FILMY, ZDJĘCIA] Święto Bożego Ciała. Wierni w procesjach zamanifestowali wiarę w Boga

0
Procesja Bożego Ciała w parafii św. Jadwigi; fot. Jarosław Jędrysik
Reklama

Dzisiaj (16.06) Kościół katolicki obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która nazywana jest świętem Bożego Ciała. W poszczególnych parafiach zorganizowane zostały procesje wiernych, które przeszły ulicami miast. Święto Bożego Ciała obchodzone jest w Polsce od średniowiecza.

Jedną z większych procesji Bożego Ciała zorganizowano dzisiaj w parafii św. Jana Chrzciciela w Tychach. Wierni z tej parafii przeszli w tym roku al. Bielską, oraz ulicami Cienistą i Czarnieckiego. Bezpieczeństwa na drodze strzegła policja, zatrzymując na trasie procesji ruch samochodów.

Z kolei wierni z parafii św. Jadwigi Śląskiej w Tychach Glince oddali cześć Ciału i Krwi Chrystusa przy czterech ołtarzach rozmieszczonych na ulicach: Żwakowskiej, Harcerskiej i Stoczniowców 70. Procesja przeszła też przez park Suble. Dzieci pierwszokomunijne i Dzieci Maryi sypały płatki kwiatów przed Najświętszym Sakramentem.

Reklama

W parafii pw. Ducha Świętego w Tychach Żwakowie procesja przeszła ulicami: Myśliwską, Nową i Żorską. Przy Hospicjum św. Kaliksta I odprawiona została msza św. na zakończenie procesji.

Na portalu Niezbędnik Katolika (niezbędnik.niedziela.pl) można znaleźć informacje wyjaśniające historię powstania tego święta, które pierwotnie nazywane było „Festum Eucharistiae” – „Święto Eucharystii”.

Święto Bożego Ciała, jak informuje Niezbędnik Katolika, powstało w XIII wieku i opiera się na czci okazywanej rzeczywistej obecności Chrystusa w znaku chleba i wina (była to reakcja na herezję Berengariusza z Tours w XI w., który twierdził, że przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa jest niemożliwa, ponieważ uwielbione Ciało Chrystusa znajduje się w niebie, a więc nie może równocześnie przebywać na ziemi, i to w wielu miejscach).

Do wprowadzenia święta Bożego Ciała przyczyniła się zakonnica bł. Julianna. W 1208 r. miała wizję: zobaczyła księżyc w pełni, na którym była ciemna plama. Później Chrystus objawił jej, że ta plama oznacza brak w kalendarzu kościelnym święta ku czci Eucharystii.

W 1240 r. biskup belgijskiego miasta Liege – Robert wydał dekret ustanawiający to święto w swojej diecezji. W 1264 r. papież Urban IV ustanowił święto Bożego Ciała. Jego wolę wypełnił dopiero papież Jan XXII w 1317 r.

W Polsce, jak czytamy, święto Bożego Ciała zaprowadził biskup krakowski Nanker w 1320 r. Procesja do czterech ołtarzy zbudowanych na trasie powstała później. Pierwsze wzmianki o ołtarzach na trasie procesji pochodzą z XIV w. z Kolonii (w Niemczech).

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj