Organizacja pogrzebu – ile trwa i od czego to zależy?

0
Reklama

Organizacja pogrzebu jest nie tylko nieodłącznym, pełnym wzniosłych uczuć elementem pożegnania bliskich, ale również czasochłonnym procesem, którego długość może różnić się w zależności od wielu czynników. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym aspektom wpływającym na czas trwania przygotowań pogrzebowych oraz kwestiom, wpływającym na ich złożoność. Omówimy także kluczowe kroki, które należy podjąć, aby zorganizować dostojne i godne pożegnanie zmarłego.

Jakie dokumenty należy uzyskać po śmierci bliskiej osoby?

Pierwszym aspektem, którym należy się zająć tuż po śmierci, jest nabycie dwóch kluczowych dokumentów, takich jak:

  • akt zgonu — stanowi wstęp do rozpoczęcia postępowania sądowego w sprawie spadku po zmarłym; o jego dostarczenie przez urząd stanu cywilnego może ubiegać się każdy — zarówno rodzina, jak i przyjaciele, a także pracownik domu pogrzebowego;
  • karta zgonu — warunkuje możliwość odebrania ciała nieboszczyka z kostnicy szpitalnej lub wezwania firmy pogrzebowej; wystawiana przez lekarza czy ratownika medycznego, w przypadku odnotowania śmierci w domu — niezbędne jest zawiadomienie lekarza z rejonowej przychodni.

Ile trwa organizacja pogrzebu?

Zgodnie z tradycją katolicką przyjmuje się, iż czas od zgonu do pogrzebu powinien wynosić 3 dni. Należy jednak zaznaczyć, że w większości pochówek organizowany jest wcześniej, niekiedy w przeciągu jednego dnia od śmierci. Z drugiej strony jednak czas ten może się nieco przedłużyć, przekraczając nawet okres 10 dni. Dotyczy to domów pogrzebowych zlokalizowanych w dużych miastach, gdzie zapotrzebowanie na usługi funeralne jest podwyższone z powodu większej liczby mieszkańców. Wybierając profesjonalny zakład pogrzebowy Katowice z długoletnim doświadczeniem, możesz znacznie oszczędzić na czasie, a jednocześnie zapewnić zmarłemu godny pochówek.

Skala i charakter organizowanej uroczystości funeralnej

Na czas, który upłynie od śmierci do pogrzebu wpływ ma również jego charakter. Z reguły przyjmuje się, iż okres przygotowań do pogrzebu wyznaniowego jest dłuższy, aniżeli zorganizowanie pogrzebu w formie świeckiej. Jeśli natomiast rodzina zażyczy sobie, aby nieboszczyka pochować w trumnie projektowanej i wykonywanej na specjalne zamówienie, ostateczny termin pochówku może przesunąć się w czasie o kilka, a nawet kilkanaście dni.
Jak zorganizować pogrzeb?

Organizacja pogrzebu, a w szczególności dla bliskiej nam osoby, na przykład rodzica, dziecka czy przyjaciela, może okazać się sporym wyzwaniem, w obliczu ciągle przeżywanej żałoby.

Reklama

Przygotowania zacznijmy od wyboru profesjonalnego zakładu pogrzebowego, cieszącym się pozytywnymi opiniami wśród klientów. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim zakres usług, świadczonych przez daną firmę. Jeśli na przykład, za życia zmarły posiadał specjalne życzenia dotyczące swojego pochówku, powinniśmy na nie zwrócić szczególną uwagę.

Formalności związane z transportem zwłok

Z zakładem pogrzebowym możemy skontaktować się już w chwili, gdy posiadamy akt zgonu oraz część karty zgonu. Zalecamy powiadomienie firmy w możliwie jak najkrótszym czasie od zgonu, pytając o możliwość przewiezienia i przechowywania zwłok. Kiedy ciało zostanie przetransportowane, dopiero wówczas warto się ubiegać o akt zgonu. Warto również zaznaczyć, że nowoczesne domy pogrzebowe oferują możliwość wizyt domowych, przez konieczności opuszczania swojego mieszkania. W trakcie ich trwania, ustalane są szczegóły dotyczące ceremonii funeralnej.

W przypadku pochówku o charakterze religijnym kluczowym krokiem jest skontaktowanie się z odpowiednią parafią, która zarządza cmentarzem, aby uzgodnić datę i godzinę ceremonii oraz załatwić wszelkie formalności związane z pochówkiem zgodnie z wyznawanymi wierzeniami. W sytuacji, gdy rodzina zmarłego wybiera pochówek świecki, to ona ponosi odpowiedzialność za wykupienie miejsca na cmentarzu od administratora i uzgodnienie wszelkich szczegółów dotyczących pochówku.

MATERIAŁ PARTNERA

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj