Pielgrzymka z Tychów wyrusza na Jasną Górę. 100 km na nogach

0
Tyszanie na Alei Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie w 2018 roku; fot. J. Jędrysik
Reklama

W dniach 27-31 lipca odbędzie się 38. Tyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku hasło przewodnie tyskiego pielgrzymowania brzmi: „Maryjo, uproś pokój dla świata”. Pątnicy pokonają w cztery dni prawie 100 kilometrów. Każdy z nich „niesie” ze sobą intencje – chce o coś prosić Matkę Bożą lub za coś dziękować.

38. Tyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę to przede wszystkim przeżycie religijne i modlitewne. Wielu wieloletnich uczestników mówi, że to takie ładowanie duchowych akumulatorów na cały rok. Ale piesze pielgrzymowanie to również forma sprawdzenia się, swoiste wyzwanie w pokonywaniu trudów wędrówki – w skwarze lub w deszczu. To swoisty test samodyscypliny. Ponadto, te 100 kilometrów, to okazja do bycia razem, do rozmów, dzielenia się doświadczeniami, do żartów i… pośpiewania.

Jak tyszanie pielgrzymowali na Jasną Górę

HARMONOGRAM PIELGRZYMKI

Jak poinformował nas Stanisław Błachnio, jeden z organizatorów tyskiej pielgrzymki, pątnicy wyruszają w drogę w środę, 27.07 po mszy św. porannej (godz. 8.00) w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach. Trasa wygląda następująco:

  • 27.07, środa – Tychy – Chorzów Batory (parafia pw. św. Jadwigi) – 24 km,
  • 28.07, czwartek – Chorzów – Piekary Śląskie (odpoczynek na terenie sanktuarium maryjnego) – Świerkalniec – Żyglin – 25 km,
  • 29.07, piątek – Żyglin – Rudnik/Kamieńskie Młyny – 27 km,
  • 30.07, sobota – Rudnik – Częstochowa – 20 km.

Na Jasnej Górze powitanie tyskich pielgrzymów nastąpi w sobotę, 30 lipca o godz. 13.15. O godz. 14.00 rozpocznie się msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu w intencji pielgrzymów i wszystkich mieszkańców Tychów.

Reklama

O godz. 17.00 zaplanowano Drogę Krzyżową na wałach jasnogórskich. To w czasie tego nabożeństwa wybrzmiewają intencje pielgrzymów.  Najczęściej chodzi problemy z uzależnieniami (alkoholizm, narkotyki, hazard), o odchodzenie najbliższych od Pana Boga i życia sakramentalnego, nie możność posiadania dzieci, kryzys w małżeństwie… Pielgrzymi dziękują też Maryi za dobrą żonę lub męża, za powrót do zdrowia, powodzenie w nauce lub biznesie, za pomoc w pokonywaniu życiowych trudności…

O godz. 21.00 odbędzie się Apel Jasnogórski i czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu do północy (wówczas w kaplicy znajdują się tylko pielgrzymi z Tychów – to niezapomniane doświadczenie). O północy odprawiona zostanie pielgrzymkowa pasterka.

W niedzielę, 31.07 po mszy św. w kaplicy pątnicy wrócą do Tychów autokarami.

Tyscy pielgrzymi na Jasnej Górze

SPRAWY ORGANIZACYJNE

Na trasie pielgrzymki zaplanowano postoje, na których dostępne będą przenośne toalety. Wtedy też można zjeść ciepły posiłek, przeważnie pożywną zupę z chlebem (odpłatność co łaska).

Pielgrzymka porusza się drogami asfaltowymi przy ruchu samochodowym. Kierują nią uczestnicy przeszkoleni przez policjantów na specjalnym kursie.

Uczestnik niesie z sobą jedynie plecak z podręcznym bagażem. Duże torby i walizki wiezie ciężarówka. Główny bagaż jest wydawany pątnikom każdego dnia, po dotarciu do celu.

Noclegi podczas marszu odbywają się w prywatnych domach, szkołach i w domu parafialnym (Chorzów).

Najważniejsze na pielgrzymce są wygodne buty, konieczne już sprawdzone – nie nowe, aby uniknąć bolesnych otarć i odcisków. W razie urazów – na trasie jest wykwalifikowany ratownik medyczny.

Koniecznie trzeba mieć ze sobą nakrycie głowy (upał), pelerynę w razie deszczu i wodę do picia.

Jak informuje nas Stanisław Błachnio, koszt wpisowego, noclegu w jasnogórskim domu pielgrzyma i przejazdu autokarem do Tychów, to około 150 zł.

– Zapraszamy na pielgrzymi szlak. Spotkajmy się na Jasnej Górze. Nie trzeba zapisywać się wcześniej. Można to zrobić bezpośrednio przed wymarszem – mówi pan Stanisław.

W razie dodatkowych pytań – telefon 509 859 039.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj