Piłkarze GKS Tychy odwrócili wynik i wygrali na inaugurację ligi

0
Trzeciego gola dla GKS Tychy strzelił Wiktor Niewiarowski (biały strój), który do niedawna grał w Polonii Warszawa; fot. Łukasz Sobala

Piłkarze GKS-u Tychy pokonali beniaminka Fortuna 1 Ligi Polonię Warszawa 3:2 w pierwszej kolejce sezonu 2023/24. Tyszanie przegrywali po dziesięciu minutach już 2:0, ale cierpliwa gra, dobre zmiany i charakter drużyny sprawiły, że po spotkaniu mogli na swoje konto dopisać trzy punkty.

Wynik meczu otworzyły Czarne Koszule w ósmej minucie. Po faulu Przemysława Mystkowskiego do piłki ustawionej nieco ponad dwadzieścia metrów od bramki GKS-u podszedł Michał Bajdur i ładnym strzałem w okienko nie dał szans Maciejowi Kikolskiemu.

Nie minęły dwie minuty, a na stadionie Polonii było już 2:0 dla gospodarzy. Do rzutu rożnego podszedł Bajdur, a do główki wyskoczył osamotniony Mikołaj Grudniewski. Obrońca bez litości wykorzystał błąd tyszan i podwyższył prowadzenie swojej drużyny.

Podopieczni Rafała Smalca nie zatrzymywali się i chwilę później mogło być 3:0. Strzał Pawła Tomczyka z ostrego kąta minął jednak nieznacznie bramkę GKS-u.

Okazja na złapanie kontaktu przez tyskich zawodników była w czterdziestej minucie. Jakub Tecław uruchomił długim podaniem Patryka Mikitę, który zagrał do Daniela Rumina. Napastnik tyszan w szczęśliwy sposób trafił do siatki, ale wcześniej Mikita był na spalonym i bramki nie uznano. Jednak GKS zdobył gola jeszcze przed przerwą. Marcel Błachewicz wstrzelił piłkę w pole karne, a tę strącił Nemanja Nedić i pokonał bramkarza Polonii.

Drugą połowę GKS rozpoczął z dwiema zmianami – Dominika Połapa zastąpił Krzysztof Machowski, a Daniela Rumina nowy nabytek tyskiego klubu Bartosz Śpiączka. I to właśnie on w pięćdziesiątej minucie wyrównał wynik spotkania. Były napastnik m.in. Korony Kielce i Wisły Płock uderzył zza pola karnego i tym samym przywitał się z trójkolorową drużyną w najlepszy możliwy sposób.

Nos trenera GKS-u Dariusza Banasika nie zawiódł także w dalszej części spotkania. W siedemdziesiątej czwartej minucie meczu dokonał podwójnej zmiany, a jednym z wprowadzonych był Wiktor Niewiarowski. To właśnie on w osiemdziesiątej siódmej minucie zdobył decydującą bramkę w spotkaniu po tym, jak przedarł się w polu karnym i strzałem w kierunku dalszego słupka pokonał bramkarza gospodarzy. Były zawodnik Podlasia Biała Podlaska i… Polonii Warszawa, który również zadebiutował w tym meczu w barwach GKS-u, przesądził o wyniku spotkania, a także uratował swoją drużynę przed stratą punktów w meczu inaugurującym sezon.