Trolejbusem śladami Ryśka Riedla, polichromie Nowosielskiego i trening z mistrzami lekkiej atletyki. Tyskie atrakcje z okazji urodzin Metropolii

0
Grafika: UM Tychy
Reklama

Poczuj się jak gwiazda lekkiej atletyki – trenuj m.in. medalistką olimpijską z Lucyną Langer-Kałek. Poznaj unikatowe polichromie Jerzego Nowosielskiego w kościele pw. Świętego Ducha lub wyrusz  „Trolejbusem z bluesem” – śladami Ryśka Riedla.  Tychy włączają się w obchody 6. urodzin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W pierwszy weekend lipca (1-2 lipca) – w ramach urodzin Metropolii – w całym regionie przygotowano 133 tematyczne mikrowyprawy i jedno wydarzenie specjalne. W tych dniach będzie można jeździć za darmo komunikacją miejską(autobusami, tramwajami i trolejbusami ZTM).

Tyskie mikrowyprawy

Zostań herosem lekkiej atletyki. Odwiedź Stadion Miejski, Tyską Galerię Sportu i Arenę Lekkoatletyczną – 1 lipca 2023 r.

Impreza będzie się składać z dwóch bloków. Pierwszym jest wizyta i trening na arenie lekkoatletycznej w Tychach. Drugi to zwiedzanie Tyskiej Galerii Sportu i Stadionu Miejskiego.

Trening z licencjonowanymi trenerami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki obejmie m.in. takie dyscypliny sportowe jak trójskok, skok w dal, bieg przez płotki, pchnięcie kulą. Każdy uczestnik, będzie mógł sprawdzić się jako heros sportu, wybrać odpowiednią dla siebie dyscyplinę i wziąć udział w rywalizacji.

I Mityng Lekkoatletyczny imienia Jana Dery na arenie lekkoatletycznej w Tychach; fot. Kamil Hajduk

Na arenie lekkoatletycznej przewidziane są cztery 90. minutowe treningi w godzinach: 11.00, 13.00, 15.00 i 17.00

Reklama

Treningi będą prowadzić:

Lucyna Langer-Kałek, medalistka igrzysk olimpijskich w biegu płotkarskim 100 m (Moskwa 1980), mistrzyni Europy (Ateny 1984), halowa mistrzyni Europy w biegu 60 m ppł. (Goeteborg) i mistrzyni uniwesjady. Obecnie nauczycielka wychowania fizycznego w I LO w Tychach.

Julia Frąckowiak – była lekkoatletka, reprezentantka Polski, klub MCKiS Jaworzno, tyszanka. Młodzieżowa wicemistrzyni Polski w skoku w dal (2021). Trzykrotna medalistka Akademickich Mistrzostw Polski (wicemistrzyni AMP z roku 2022). Julia posiada najlepszy wynik w skoku w dal w historii miasta Tychy.

Mateusz Misterek – trenuje w tyskim klubie MOSM. Czterokrotny medalista mistrzostw Polski w trójskoku w różnych kategoriach wiekowych. Aktualny mistrz Polski juniorów młodszych (Bielsko-Biała 2022).

Bogdan Przybycin – licencjonowany szkoleniowiec lekkoatletyczny. Trener kadry narodowej B. Specjalizacja: biegi sprinterskie i skoki długie (skok w dal i trójskok). Od 2001 roku prowadzi zajęcia z młodzieżą zrzeszoną w tyskim klubie MOSM. W tym czasie jego podopieczni zdobyli dla tyskiego klubu ponad 200 medali w zawodach mistrzowskich PZLA (w tym 25 medali mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych). Wychowawca kilku reprezentantów kraju. W 2005 r. otrzymał Srebrną Odznakę PZLA z rąk Ireny Szewińskiej.

Zwiedzanie Tyskiej Galerii Sportu i Stadionu Miejskiego obejmie m. in. strefę VIP, szatnie, murawę boiska oraz lożę prezydencką. Motywem przewodnim zwiedzania będzie historia i sukcesy tyskich sportowców, wśród których nie zabrakło osób z międzynarodowymi sukcesami.

Wystawa stała Tyskiej Galerii Sportu. Henryk Gruth, Mariusz Czerkawski i Krzysztof Oliwa; fot. Jarosław Jędrysik

Tyska Galeria Sportu jest jedynym oddziałem muzealnym ulokowanym na terenie stadionu miejskiego. Mimo, iż lokalizacja wskazywałaby na opowieść wyłącznie o piłce nożnej, Galeria prezentuje wszystkie dziedziny sportu obecne w Tychach, zarówno przed jak i po II wojnie światowej, opowiedziane w sposób atrakcyjny, z użyciem multimediów.

Zwiedzanie Galerii i Stadionu potrwa około 60 minut i odbędzie się w dwóch turach: o 10.00 i 17:00.

Oprowadzać będzie: Piotr Zawadzki – tyszanin, dziennikarz sportowy („Trybuna Robotnicza”, „Trybuna Śląska”, „Gazeta Wyborcza”, kierownik Tyskiej Galerii Sportu – autor scenariusza wystawy stałej, wystaw czasowych i książek poświęconych historii sportu na Śląsku

Każdy uczestnik wycieczki i rywalizacji dostanie medal pamiątkowy. Rezerwacja: kierunekgzm@umtychy.pl

Rok Nowosielskiego. Wątki ekumeniczne w wystroju architektonicznym oraz w polichromii kościoła pw. św. Ducha w Tychach-Żwakowie – 1 lipca 2023 r.

Rok 2023 ustanowiony został przez Sejm RP Rokiem Jerzego Nowosielskiego. 7 stycznia br. minęła setna rocznica urodzin tego jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku. W kościele pw. Ducha Świętego w Tychach-Żwakowie podziwiać można unikatowe polichromie (ikony) Nowosielskiego odwołujące się do tradycji malarstwa wschodniego chrześcijaństwa. Dzieło to powstało dzięki zaangażowaniu ks. prałata Franciszka Resiaka, budowniczego świątyni.

Ks. prałat Franciszek Resiak w kościele Ducha Świętego w Tychach na tle ołtarza i Matki Boskiej-Orantki; fot. Dominik Gajda

Godziny zwiedzania: 11.00 i 12.30. Zbiórka przed wejściem głównym do kościoła, ul. Myśliwska 43.

Przewodnik: prof. Irma Kozina – historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 1996 r. obroniła w Uniwersytecie Wrocławskim pracę doktorską o pałacach i zamkach na pruskim Górnym Śląsku w latach 1850-1914. Habilitację uzyskała w Uniwersytecie Warszawskim w 2007 r., na podstawie publikacji pt. „Dylematy architektoniczne na przemysłowym Górnym Śląsku w latach 1763-1955”. Od 1998 r. prowadzi zajęcia z zakresu historii sztuki i dizajnu w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Każdy uczestnik dostanie pamiątkową zakładkę do książki z polichromiami Nowosielskiego. Rezerwacja: kierunekgzm@umtychy.pl

„Trolejbusem z bluesem” – śladami Ryśka Riedla – 2 lipca 2023 r.

Tychy to jedno z trzech miast w Polsce i jedyne na Śląsku, po którym jeżdżą trolejbusy. Specjalnie z okazji urodzin GZM uruchomiony zostanie kurs, którym będzie można podróżować po Tychach śladami Ryśka Riedla (1956-1994), legendarnego wokalisty zespołu Dżem, który przez lata był związany z miastem. Klimat muzyczny zapewni Maciej Lipina. Przewodnikiem będzie zaś Marcin Sitko – autor dwóch tomów książki „Rysiek Riedel we wspomnieniach”.

Mural Ryszarda Riedla na bloku przy ul. Filaretów, w którym mieszkał; fot. J. Jędrysik

Godzina startu: 10.00, 11.30, 13.00, 14.30.

Trasa przejazdu zaplanowana została tak, aby uwzględnić zarówno miejsca ważne dla Ryśka Riedla, jak i te upamiętniające jego postać:

  • przystanek – Dworzec PKP
  • przystanek – Dom Kultury „Górnik”
  • przystanek – Teatr Mały
  • przystanek – Osiedle F (mural)
  • przystanek – Park Miejski Solidarności (rzeźba)
  • przystanek – Osiedle A i Pub „Pod Jesionami”.

Każdy uczestnik dostanie pamiątkowy bilet. Rezerwacja: kierunekgzm@umtychy.pl

(JJ), źródło: UM Tychy

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj