Tyska fabryka Fiat Chrysler Automobiles nagle wstrzymała produkcję

0
Fabryka FCA Poland w Tychach; fot. ZB
Reklama

Fabryce Fiat Chrysler Automobiles w Tychach zabrakło komponentów do produkcji aut. Nastąpiło to, jak czytamy w dzisiejszym (2 lipca) komunikacie dyrekcji FCA Poland SA, w okolicznościach nagłych i nieoczekiwanych. W związku z tym okres od 5 lipca do 9 lipca dyrekcja ogłosiła dniami wolnymi od pracy, ale liczy się z dłuższym okresem przestoju.

Komunikat udostępniony przez Komisję Zakładową WZZ „Sierpień 80” FCA Poland SA informuje, że na skutek zaistniałej nadzwyczajnej sytuacji dokonano pewnych ustaleń ze związkami zawodowymi funkcjonującymi w spółce FCA Poland. Po pierwsze ustalono dni wolne od pracy w okresie od 5 do 9 lipca – ale za to dni: 14, 21, 28, sierpnia oraz 4 i 11 września br. będą dniami roboczymi. Ponadto, jak czytamy, „w związku z uprzednim ustaleniem dni 1 i 2 lipca  br. dniami wolnymi od pracy, dni 18 i 25 września br. ustala się dniami roboczymi”.

Jeśli w kolejnym tygodniu, czyli od 12 do 16 lipca br. sytuacja się nie zmieni (tj. nie będzie można uruchomić produkcji samochodów), to dyrekcja ogłosi dni przestoju.

– W przypadkach niewykonywania pracy przez pracownika – jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy – przysługiwać będzie wynagrodzenie za czas przestoju określone z Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy FCA Poland SA – czytamy w komunikacie.

A co będzie, jeśli i po 16 lipca nie uda się uruchomić produkcji? Wówczas w okresie od 19 do 23 lipca br. (5 dni) przewiduje się udzielenie pracownikom urlopu zbiorowego w miejsce planowanego urlopu zbiorowego w grudniu br.

Reklama

– Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach robotniczych otrzymujących wynagrodzenie zasadnicze określone stawką godzinową wraz z wynagrodzeniem za lipiec br. zostanie zaliczkowo wypłacone wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu przestojowemu za każdy dzień wolny od pracy ustalony niniejszym porozumieniem – głosi komunikat dyrekcji PCA Poland SA. – Rozliczenie wypłaconej zaliczki nastąpi w terminie  wypłaty wynagrodzenia za sierpień i wrzesień br. Pracownik, przy obliczeniu wynagrodzenia za powyższe miesiące, otrzyma kwotę pomniejszoną o już wypłaconą część wynagrodzenia w postaci zaliczki.

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here