Warsztaty z doradztwa zawodowego w tyskich szkołach

0
Fot. Pixabay.com
Reklama

Od października uczniowie klas ósmych tyskich szkół podstawowych biorą udział w warsztatach z zakresu doradztwa zawodowego. Zajęcia te finansuje budżet miasta.

Jak informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, warsztaty prowadzone są w 2 różnych wariantach.

– Pierwszy wariant – dwuetapowy, to trzygodzinne warsztaty w grupach 15-osobowych, które mają na celu przeprowadzenie testu predyspozycji zawodowych (wraz z omówieniem wyników), rozwój umiejętności rozpoznawania własnych predyspozycji i zasobów osobistych, przygotowanie młodzieży do podejmowania decyzji edukacyjno-zawodowych oraz poszerzenie wyobrażeń o pracy w różnych dziedzinach – mówi Dorota Gnacik, dyrektor Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach.

Drugi etap, jak słyszymy, to trzygodzinne sesje coachingowe w grupach 5-osobowych. Podczas rozmowy z doradcą zawodowym (coachem kariery) uczniowie  mogą doprecyzować swój indywidualny kierunek czy zawód.

Natomiast drugi wariant jest nieco krótszy – to coaching wyborów zawodowych prowadzony w 5-osobowych grupach warsztatowych. W czasie trzygodzinnych spotkań z coachem uczniowie będę doprecyzowywać swój indywidualny kierunek czy zawód. Metoda pracy oparta jest na koncepcji „Action learning”, wykorzystywanej w korporacjach międzynarodowych.

Reklama

– Szkoły w większości przypadków wybierają wariant drugi, jako bardziej atrakcyjny programowo, zindywidualizowany oraz stwarzający przestrzeń do otwierania się i dzielenia refleksjami przez nastolatka – dodaje dyrektor Gnacik.

– Z tego typu cyklu zajęć młodzież może korzystać w Tychach od kilku lat – informuje Ewa Grudniok. – Prowadzi je Pracownia Rozwoju Wzrastam z Tychów. Koszt tegorocznej edycji to prawie 100 tys. zł.

DLAP, (pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here