Wsie i przysiółki tyskie – Mąkołowiec

0
Mąkołowskie pola. Na horyzoncie po prawej widać wieżę kościoła św. Marii Magdaleny; fot. archiwum W. Waltera
Reklama

Nazwa Mąkołowiec pochodzi od nazwiska kmiecia tyskiego Mąkoła. On i jego rodzina zwana później rodziną Mąkolów zamieszkiwali te tereny od dawien dawna. Jak podają spisy mieszkańców, już w roku 1575 występuje we wsi siodłak Staś Mąkol.

Natomiast w 1640 roku mieszkał tu Jakub Mąkol, pisany również jako Munkol. Kolejni Mąkołowie posiadali na południe od regionu leśnego Sośnie, nad potoczkiem Jeżówka, tereny przyleśne, zwane Mąkolec lub Mąkolowiec. Na tych właśnie obszarach w XVIII wieku powstały pierwsze chałupy.

Chałupnicy z roku 1738 zwali się: Grzegorz Świerkot, Jan Stencel, Bartek Kujasz, Wojtek Jednożyniec, Krzystek Hubacz, Krzystek Leci, Walek Ćmok i Grzegorz Wrona.

W dawnych czasach przysiółek zapisywano jak Mąkolowiec lub Monkolec. Jeszcze w latach 80. XX wieku najstarsi tyszanie używali czasem tej drugiej nazwy.

W 1800 roku wśród mąkolskich chałupników był m.in. Franek Kajosz, in. Polok (robotnik w cegielni), Michał Jednożeniec, in. Kopel (górnik), Walek Leci, in. Bożek (podoficer) i Jędrys Ćmok (gajowy).

Reklama

W roku 1750 przez Mąkołowiec przechodziła droga z Tychów do Bytomia, mniej więcej śladem dzisiejszej drogi do Podlesia.

W 1871 roku w Mąkołowcu mieszkało 234 osób w 21 domach, co daje imponującą średnią ponad 11 osób na jedno domostwo. W 1938 roku wieś liczyła 447 mieszkańców.

Wojciech WALTER

Źródła: Tychy. Monografia historyczna – Ludwik Musioł, 1939 r.

Więcej tekstów historycznych na: https://noweinfo.pl/sekcja/historia/ oraz https://www.facebook.com/staretychy/

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj