[ZDJĘCIA] Licealistki przekonują: odzież lumpeksowa lepsza niż nowa

0
„Pokaz mody lumpeksowej", fot. materiały organizatorek
Reklama

Uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie stworzyły projekt społeczny „Ciuchowy zawrót głowy”. Przekonują, że kupowanie ubrań z drugiej ręki to bardzo dobry pomysł. Tłumaczą też swoim koleżankom i kolegom, na czym polega problem z tzw. fast fashion.

Milena, Karolina i Julka to uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie. Stworzyły projekt „Ciuchowy zawrót głowy” w ramach tegorocznej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Próbują przekonać swoich rówieśników (i nie tylko) do zainteresowania się ubraniami z drugiej ręki. Bo to dobry pomysł m.in. ze względu na środowisko naturalne.

Dziewczyny zwróciły uwagę na to, że w ostatnim czasie bardzo popularne stały się różnego rodzaju firmy z branży fast fashion (dosł. „szybkiej mody”). Ubrania szyje się szybko, tanio i masowo, a potem równie szybko sprzedaje, np. na wyprzedażach, by znów produkować kolejne partie odzieży do wciąż zmieniających się kolekcji.

W rezultacie błyskawicznie zapełniają się szafy konsumentów, a potem zapełniają się kosze na niepotrzebną odzież. Tymczasem podczas produkcji każdego z ubrań zużywa się np. mnóstwo wody (obliczono, że do produkcji jednej koszulki potrzeba ok. 2 tys. litrów). Odzież wykonana z materiałów syntetycznych może potrzebować nawet 200 lat, by ulec biodegradacji.

Licealistki postanowiły pokazać, jak można walczyć z problemem fast fashion. We współpracy z siecią „TekStylowo” zorganizowały np. „Pokaz mody lumpeksowej”.

Reklama

– Chciałyśmy udowodnić, że w second handzie można znaleźć pełne stylizacje – opowiada Julia Zygmunt.

W przygotowanym pokazie wzięło udział 19 klas z liceum i szkoły podstawowej.

„Pokaz mody lumpeksowej”
„Pokaz mody lumpeksowej”
„Pokaz mody lumpeksowej”
Licealistki stworzyły projekt „Ciuchowy zawrót głowy”

Kolejnym zorganizowanym przez młode stylistki wydarzeniem był „Szkolny lump”, który miał udowodnić, że używanym rzeczom z łatwością można dać drugie życie. Uczniowie i nauczyciele mogli przynieść niechciane już ubrania i dodatki (biżuterię, paski, torebki, plecaki, krawaty, muszki, okulary przeciwsłoneczne itp.), a ktoś inny miał okazję je kupić. Zebrane przy tej okazji środki przeznaczono na zbiórkę dla Olka Budzika (to chory chłopczyk, który potrzebuje  kosztownego leczenia i rehabilitacji). Odzież, która pozostała z akcji, przekazano na zbiórkę dla osób potrzebujących z Ukrainy.

Odwiedziłyśmy także uczniów z klas 1-3 Szkoły Podstawowej nr 5 w Pszczynie i opowiedziałyśmy im o problemie z fast fashion – relacjonują też licealistki.

Uczennice o swoich działania piszą w mediach społecznościowych: na Instagramie i  Facebooku:  https://www.facebook.com/ciuchowyzawrotglowy3lo.

Projekt „Szkolny lump”
Spotkanie z uczniami szkoły podstawowej

(r), zdjęcia: materiały autorek projektu „Ciuchowy zawrót głowy”

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj