Kwiaty i znicze pod tablicą Żołnierzy Wyklętych

0
Hołd Żołnierzom Wyklętym oddają członkowie Klubu Gazety Polskiej w Tychach; fot. KGP
Reklama

Wczoraj (1 marca), w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, członkowie Klubu Gazety Polskiej w Tychach wspólnie z radnymi i członkami Prawa i Sprawiedliwości złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową na pl. Baczyńskiego w Tychach, oddając w ten sposób hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej z bronią w ręku walczyli przeciwko sowieckiej okupacji Polski.

Janusz Jabłoński, przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Tychach, wspomniał o żołnierzach Polski Podziemnej, którzy podjęli nierówną walkę z reżimem komunistycznym po zakończeniu II wojny światowej. Ginęli z bronią w ręku, lub byli mordowani w komunistycznych katowniach, grzebano ich w bezimiennych dołach. Komuniści po zamordowaniu ludzi wszelki siłami dążyli do zatarcia pamięci o nich. Na próżno.

Delegacja PiS na pl. Baczyńskiego w Tychach przed tablicą poświęconą Żołnierzom Wyklętym; fot. KGP

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie ustanowienia w III Rzeczpospolitej święta Żołnierzy Wyklętych podjął w 2010 roku prezydent RP Lech Kaczyński. Idea ta była kontynuowana po jego śmierci. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został uchwalony przez Sejm w 2011 r. za kadencji prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Data nie była przypadkowa. 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci (strzałem w tył głowy) na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – byli oni ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Ostatnim Żołnierzem Wyklętym zamordowanym przez komunistów był Józef Franczak „Lalek”. Zginął w 1963 r.

W lutym 2014 r. z inspiracji kibiców GKS Tychy w ścianę budynku przy pl. Baczyńskiego w Tychach wmurowano tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym. Zapisano na niej słowa piosenki Andrzeja Kołakowskiego pt. „Przysięga”:

„Bo przysięgaliśmy na orła i na krzyż,

Reklama

na dwa kolory, te najświętsze w Polsce barwy,

na czystą biel i na gorącą czerwień krwi,

na wolność żywym i na wieczną chwałę zmarłych”.

(icz)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj