Peter von Hochberg, nowy książę pszczyński. Kim jest?

0
Peter von Hochberg, VII książę pszczyński, fot. Renata Botor-Pławecka
Reklama

Po śmierci Bolka von Hochberga (27.08 br.), szóstego księcia pszczyńskiego, jego następcą i głową rodu został hrabia Peter von Hochberg. Kim jest siódmy książę von Pless?

Peter von Hochberg i zmarły książę Bolko to praprawnukowie Hansa Heinricha X Hochberga (ur. 1806, zm. 1855). Najstarszy syn Hansa Heinricha X – Hans Heinrich XI – zbudował potęgę finansową rodu i rozwinął dobra pszczyńskie (był on ojcem Hansa Heinricha XV i teściem słynnej Daisy). Najmłodszy syn wspomnianego Hansa Heinricha X – Hans Heinrich XIV zwany Bolkiem (ur. 1843, zm. 1926) – był właścicielem dóbr w Roztoce na Dolnym Śląsku oraz kompozytorem. Książę Peter jest prawnukiem Hansa Heinricha XIV, czyli przedstawicielem linii Rohnstock (roztockiej) rodziny Hochbergów.

Książę Bolko od lat podczas spotkań przedstawiał hrabiego Petera jako swojego następcę. Spadkobiercą tytułu i głową rodu może być męski potomek, a książę Bolko miał tylko córkę Felicitas (ur. 1965). Żyje jeszcze siostra Bolka, Hedwig zwana Gioią (ur. 1934). Druga siostra – Beatrice (ur. 1929) – zmarła 10 października 2021 roku.

Peter jest siódmym księciem von Pless. Pierwszym był Hans Heinrich X, drugim Hans Heinrich XI (ur. 1833, zm. 1907), trzecim Hans Heinrich XV (ur. 1861, zm. 1938), czwartym Hans Heinrich XVII (ur. 1900, zm. w styczniu 1984), czyli Hansel najstarszy syn Daisy, piątym jego brat Aleksander (ur. 1905, zm. w lutym 1984), szóstym – zmarły 27 sierpnia br. Bolko (ur. 1936, zm. 2022), potomek hrabiego Bolka (ur. 1910, zm. 1936), najmłodszego syna Daisy.

Studia i praca

Peter von Hochberg urodził się 2 kwietnia 1956 roku w Bonn jako syn hrabiego Karla Albrechta von Hochberga (ur. 1912, zm. 1979) i hrabiny Urszuli von Hochberg z domu von Schmettow (ur. 1925, zm. 2013). Ma trzech braci: Hansa Heinricha, Maksymiliana i Filipa.

Reklama

Kształcił się na Uniwersytecie w Bonn, gdzie uzyskał dyplom z ekonomii matematycznej. Studiował także na Uniwersytecie Pensylwanii w Filadelfii oraz na Uniwersytecie Harvarda na wydziale Kennedy School of Government, gdzie uzyskał tytuł magistra administracji publicznej.

Pracował jako konsultant ds. strategii i jako przedsiębiorca. Był partnerem i dyrektorem zarządzającym McKinsey & Company z siedzibą w Monachium i Kolonii w Niemczech (1987-2001), współzałożycielem i przedsiębiorcą start-upu Questrix Inc. w Redwood City w Kalifornii w USA (2001-2003), partnerem i dyrektorem zarządzającym w Booz Allen Hamilton Inc. z siedzibą w Düsseldorfie (2003-2009), partnerem i członkiem światowej rady dyrektorów Booz & Company, Inc. (2009-2013) oraz dyrektorem zarządzającym PwC Strategy & GmbH w Düsseldorfie (2013-2018).

Przeszedł na emeryturę w 2018 roku i od tego czasu jest prezesem Harvard Club Rhein-Ruhr (klub absolwentów Uniwersytetu Harvarda) oraz członkiem zarządu Europa Chor Akademie w Görlitz, którego działanie nastawione jest na edukację i rozwój utalentowanych dyrygentów chóralnych i chórzystów z całej Europy, zwłaszcza z Europy Wschodniej (chór często występuje w Niemczech, Polsce i Czechach). Książę Peter zarządza też rodzinnym majątkiem.

Żona i synowie

Żoną księcia Petera jest dr Anne von Hochberg. Poznali się w 1986 roku jako studenci Uniwersytetu Harvarda. Anne jest lekarzem laryngologiem. Praktykuje w Kolonii w Niemczech.

Mają dwóch synów: Bolka (ur. 1992) i Albrechta (ur. 1995). Bolko ukończył Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku i posiada stopnie naukowe Uniwersytetu w Monachium oraz European Business School w Oestrich-Winkel w Niemczech. Albrecht kształcił się na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, posiada stopnie naukowe w Hochschule St. Gallen w Szwajcarii, HEC w Paryżu oraz Politechniki w Monachium (TUM). Podczas gdy rodzice mieszkają w Düsseldorfie oraz posiadłości rodzinnej w pobliżu Bocholt, obaj synowie mieszkają i pracują w Monachium.

Podczas jubileuszu 120-lecia Szkoły Podstawowej im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie, maj 2017 r., od prawej: książę Bolko von Hochberg, jego żona księżna Marie Elisabeth (nazywana Lilli), obok hrabina Anna oraz hrabia Peter von Hochberg, fot. Renata Botor-Pławecka

W Pszczynie

Peter von Hochberg z żoną często odwiedzali Książ i Pszczynę, niejednokrotnie w towarzystwie synów i księcia Bolka.

W maju 2017 roku wzięli m.in. udział w jubileuszu 120-lecia SP nr 1 im. Książąt Pszczyńskich. Relacjonowaliśmy to w artykule pt. „Jubileusz z arystokratami„. Reportaż zamieszczony został w „Nowym Info” 23 maja 2017 roku.

Peter von Hochberg brał też udział w otwarciu Ogrodów Daisy i Daisy Days w 2017 roku. Przecinał wówczas – sekatorem – wstęgę uwitą z roślin. Książę Bolko wraz z żoną, księżną Marie-Elisabeth nazywaną Lilli, obserwował wtedy to wydarzenie, siedząc w cieniu (zobacz: Książę w cieniu. Następca z sekatorem). Pisaliśmy też o odwiedzinach Hochbergów w Domu Kulejących Aniołów w Piasku (zobacz: Rodzina książęca w Domu Kulejących Aniołów).

„Para książęca wspólnie z synami chcą dalej budować przyjaźń polsko-niemiecką i wspierać instytucje społeczne w Książu i Pszczynie z myślą o kolejnych pokoleniach. Pragną kontynuować i wspierać dzieło zmarłego księcia Bolka, jego córki Felicitas i księżnej Marie-Elisabeth” – napisano na stronie Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Jedno ze spotkań w Pszczynie. Od lewej: Peter von Hochberg, księżna Lilli, dziennikarka „Nowego Info” Renata Botor-Pławecka, książę Bolko, 2017 r., fot. z arch. Renaty Botor-Pławeckiej

Pamięć o pradziadku – kompozytorze

Nowy książę Peter od lat gromadzi i promuje spuściznę muzyczną po swoim pradziadku – kompozytorze. „Hans Heinrich XIV Bolko po studiach prawniczych w Bonn i Berlinie przez dwa lata pracował jako attaché wojskowy ambasady Prus w Petersburgu i Florencji, skąd powrócił do swej posiadłości w Roztoce, aby poświęcić się studiom muzycznym. Jako kompozytor tworzył pod pseudonimem Johann Heinrich Franz. Był autorem opery Folkenstein, wydał wiele pieśni chóralnych i solowych, symfonii, tercetów, kwartetów oraz koncertów fortepianowych. Był twórcą Śląskich Festiwali Muzycznych w Görlitz (Zgorzelec). Jego działalność artystyczna i zdolności organizatorskie zwróciły uwagę dworu i w 1868 roku cesarz Wilhelm I powołał go na stanowisko dyrektora Królewskiego Instytutu Teatrów w Berlinie. Zmarł w 1926 roku w prywatnym uzdrowisku Hochbergów – Szczawnie -Zdroju. Pochowano go w Roztoce. Za zasługi w dziedzinie popularyzowania muzyki został honorowym obywatelem miasta Görlitz. W Berlinie upamiętniono go, nadając jednemu z placów nazwę Hochbergplatz”. Po śmierci kompozytora jego twórczość została jednak zapomniana. Dopiero właśnie Peter von Hochberg wraz z żoną Anną zebrali twórczość pradziadka, na nowo odkrywając ją dla miłośników muzyki. Efektem była płyta. W zamku w Pszczynie w 2003 roku odbył się specjalny koncert.

Renata Botor-Pławecka

Źródła: m.in. biografia księcia Petera zamieszczona przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie, biografia właściciela Roztoki – informacja Zamku Książ w Wałbrzychu, Monografia Pszczyny

Zobacz także:

Pożegnanie księcia Bolka – w Monachium i Pszczynie

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj